Ekonomi

Borsa güne yükselişle başladı

Açılışta BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 360,88 puan ve yüzde 7,29 artışla 5.311,35 puana yükseldi.

Bankacılık endeksi yüzde 8,10, holding endeksi ise yüzde 6,60 arttı. Tüm branş endeksleri güne yükselişle başlarken, yüzde 8,49 ile kimya, petrol ve plastik en çok kazandıran branşlar oldu.

BIST 100 endeksi, bir hafta ortasından sonra dün açılan Borsa İstanbul’da başta hisse geri alımlarının desteklenmesi olmak üzere alınan önlemlerin etkisiyle günü yüzde 9,88’lik kârla 4.950,47 puandan kapattı.

Analistler, merkez bankasının para politikalarına ilişkin beklenti ve yorumların açıklanan verilerle farklılık gösterdiğini belirterek, küresel borsalardaki dalgalı seyrin bir süre daha gündemde kalabileceğini belirtti.

Ülkede alınan tedbirlerin etkisiyle TL varlıklara olan ilginin devam etmesinin beklendiğini belirten analistler, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depreme ilişkin haber akışının takip edilmeye devam edeceğini söyledi.

Analistler, bugünün veri gündeminde yurt içinde haftalık para ve banka istatistikleri, Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), yurt dışında ABD’de konut başlangıçları ve inşaat izinlerinin öne çıktığını söyledi. konumunu bildirdi. (EKONOMİ HİZMETİ)

bozuyuk-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu