Haber

Bakan Kirişci: “Deprem ülkesi olduğumuzu kabul edip buna göre çözümler üretmeliyiz”

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, 11 ilde yıkıma neden olan depremin dünyanın karadaki en büyük depremi olduğunu belirterek, “Bu ülke bir deprem ülkesi, deprem ülkesi olduğumuzu kabul etmemiz gerekiyor. buna göre çözümler üretin.”

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde 1’inci Hudut Tabur Komutanlığında çiftçilerle bir araya geldi. Bakan Kirişci burada yaptığı açıklamada, 6 Şubat’ta meydana gelen ve merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde olan iki depremin bugüne kadar dünyada karada yaşanan en büyük deprem olduğunu belirterek, ” karada meydana gelen ve dünya rekorlarına giren en büyük ve en yıkıcı depremdir.Ülke olarak böyle bir deprem yaşadık. 11 il olarak yaşadık. Yeni depremler ve artçı sarsıntılar devam ediyor. Bu ülke bir deprem ülkesidir. Deprem ülkesi olduğumuzu kabullenmeli ve buna göre çözümler bulmalıyız” dedi.

Büyük depremin ardından devlet ve milletin el ele vererek yaraları sardığını anlatan Kirişci, şöyle devam etti:

“Depremin ardından bölgeye gelip yaraların sarılması için çalışma başlatıldı. Şu anda enkaz kaldırma çalışması devam ediyor. Biz bakanlık olarak hem vatandaşın hem de çiftçimizin yanındayız. Enkaz kaldırma çalışması devam ederken, çadırlar, konteyner kentler yapılıyor. Bu aşamada kalıcı konutlar yapılmaya başlanacak. Büyük felaketin yaralarını sarmak için buradayız.”

Kirişci, Kırıkhan’da koordinatör Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan’dan bilgi aldı. Kirişci daha sonra çiftçilerle basına kapalı bir toplantı yaptı. – HATAY

erenlerajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu